L ne demek? | L anlamı nedir? | L

L anlamı nedir?

L ne demek?

L anlamı nedir?

L | Anlamı Nedir?


Aradığınız kelime:

Türkçe Sözlük

Türk alfabesinin on beşinci harfi; «le» şeklinde okunur. İnce ve kalın olmak üzere iki şekli verdir. İnce I ön damak ünsüzüdür ve Türkçe kelimelerde ancak ince ünlülerle beraber gelir. Kalın I art damak ünsüzü olup ancak kalın ünsüzlerle gelir. Yabancı asıllı kelimelerde böyle olmayıp ince I ile kalın vokaller bir arada bulunabilirler. L Romen rekamlarından elli (50) sayısının İşaretidir. Daima büyük harfle yazılır.

Türkçe Sözlük by

Türkçe Sözlük

(lâm) (i. A.). Arap harfli eski Türkçe alfabenin yirmi altıncı harfi. Bu da «r» gibi asıl Türkçe kelimelerin başında bulunmaz, yani «I» ile başlayan Türkçe kelime yoktur. Ebced sırasında on ikinci harf olup, rakam gibi kullanılırsa 30 sayılır. Eskiden şevvâl ayının kısaltması olarak da kullanılmıştır.

Türkçe Sözlük by

Türkçe Sözlük

(e.). Fiilden fiil yapma eki olup geçişliyi geçişsiz ve malûmu meçhul yapar. Başka bir deyişle geçişli fiilden pasif, geçişsiz fiilden meçhul yapar ve onun için dilbilgisinde meçhullük ve pasiflik eki adını alır: Vermek verilmek, kırmak kırılmak, açmak açılmak, gitmek gidilmek, inanmak inanılmak, düşmek düşülmek.

Türkçe Sözlük by

İngilizce - Türkçe Sözlük

(kıs.) latitude, law, league, left, length, line, lira, lire, liter, (b.h.) Latin, book, Romen rakamlarında 50.

İngilizce - Türkçe Sözlük by