öğrenme ne demek? | öğrenme anlamı nedir? | öğrenme

öğrenme anlamı nedir?

öğrenme ne demek?

öğrenme anlamı nedir?

öğrenme | Anlamı Nedir?


Aradığınız kelime: ogrenme

Türkçe Sözlük

(i.). Öğrenmek işi. (bk.) Öğrenmek.

Türkçe Sözlük by

Türkçe - İngilizce Sözlük

learning.

Türkçe - İngilizce Sözlük by

Türkçe - İngilizce Sözlük

learning. hang. mathesis.

Türkçe - İngilizce Sözlük by

Genel Bilgi

Kanarya, serçe, ispinoz gibi türlerin erkek kuşları, doksan gün içerisinde kendi türünün şarkısını tamamen öğrenebilir ve bu süreç insanın konuşmayı öğrenmesine benzer biçimde aşamalar halinde gelişir. Ancak yeni doğan bir kuşa, kendi türüne ve başka bir türe ait kuş seslerinden oluşan yapay bir şarkı dinletildiğinde, kuş yalnızca kendi türüne ait olan şarkıyı yapay şarkının içinden seçerek taklit eder. Demek ki bazı kuşların kendi türlerinin seslerini seçmesine ve öğrenmesine yarayan doğuştan sahip olduğu bir beyin mekanizması vardır.

Zebra ispinoz kuşunun beynindeki çekirdekler ve bunların birbirleriyle olan bağlantısından yararlanarak şarkı üretme sistemi oldukça iyi tanımlanmıştır. Kuşun, gelişme döneminde bu sistemin bazı bölgelerinin etkisiz hale getirilmesi, kuşun şarkısında bazı hatalar yapmasına yol açmıştır. Oysa yetişkinlik döneminde yapılan böyle bir etki, şarkıyı hasara uğratmaz. Ayrıca araştırmacılar, erkek kanarya gibi kuşlarda “zenk” adı verilen bir genin varlığını ortaya çıkartmışlardır.

Bazı sinir hücrelerinde bulunan bu gen, kuşların kendi türlerinin şarkılarını öğrenmeleri aşamasında etkin olan bir gendir. Bu gen sayesinde, gelecekte araştırmacılar, bir kuşun kendi şarkısını öğrenme aşamalarını ortaya koyabileceklerdir. Zenk geni, kuşların öğrenme yetisinin bazı genlere bağlı olduğunu göstermektedir.

Ayrıca yapılan araştırmalar, kuşların, beyinlerindeki ses kontrol mekanizmalarının çoğunlukla beyinlerinin sol yarıkürelerinde bulunduğunu göstermiştir; tıpkı insanlardaki gibi beyinlerinde bir asimetri vardır.


Genel Bilgi by

Türkçe Sözlük

(f.). 1. Anlamak, haber almak: Bugün bir şey öğrendim. 2. Ders görerek bilmek: İlim, san’at öğreniyor. 3. İstifade etmek: Sizden çok şeyler öğrendim. 4. Tecrübesi artmak: insan yaşadıkça öğrenir. 5. Tahsil etmek: Bu çocuk bir şey öğrenmeyecektir. 6. Sorup anlamak. 7. Alışmak, ülfet etmek: At, ahırını; tavuk, kümesini öğrendi.

Türkçe Sözlük by

Türkçe - İngilizce Sözlük

learn. study. get to know. come to know. master. wise up to. make oneself acquainted with. make acquainted with. ascertain. elicit. hear. imbibe. inform oneself of smth. school oneself to. get wise to. wit.

Türkçe - İngilizce Sözlük by

Türkçe - İngilizce Sözlük

hear. imbibe. learn. understand.

Türkçe - İngilizce Sözlük by

Türkçe - İngilizce Sözlük

to learn. to learn / to hear of sth. get. get hold of. to come to know. to hear through side channels. understand.

Türkçe - İngilizce Sözlük by