Yelkovan ne demek? | Yelkovan anlamı nedir? | Yelkovan

Yelkovan anlamı nedir?

Yelkovan ne demek?

Yelkovan anlamı nedir?

Yelkovan | Anlamı Nedir?


Aradığınız kelime: yelkovan

Türkçe Sözlük

(i.). 1. Saatin iki ibresinin büyüğü. 2. Türlü biçimlerde hafif levha (dik bir eksene geçirilerek rüzgârın istikametini göstermeye yarar).

Türkçe Sözlük by

Türkçe - İngilizce Sözlük

minute hand.

Türkçe - İngilizce Sözlük by

Türkçe - İngilizce Sözlük

hand. minute hand. weathercock. minute hand of a watch.

Türkçe - İngilizce Sözlük by

Türkçe - İngilizce Sözlük

vane. minute hand. weatercock. weather vane. watchand. clockhand. hip. dog vane. index hand. flier. flyer. wind-up vane. anemoscope. wind vane.

Türkçe - İngilizce Sözlük by

Genel Bilgi

İlk olarak eski Mısırlılar, güneşin her gün düzenli bir hareketle doğup, belirli zamanlarda gökyüzünün aynı noktalarında bulunup, battığını gözlemlediler ve bunun bir günü zaman parçalarına ayırmada kullanılabileceğini keşfettiler.

Böylece güneşin bu hareketinden yararlanarak ilk güneş saatini yaptılar. Bu saat, meydanlık bir yere yüksek bir taş koymak ve güneşin hareketi sırasında, bu taşın gölgesini takip etmekten ibaretti.

Mısır, konumu itibari ile kuzey yarım kürede fakat ekvatora da yakın bir ülke olduğundan, güneş doğduğunda, gölge hemen tam batıda oluşuyor, güneş yükseldikçe gölge kuzeye, yani sağa doğru hareket ederek, güneş batışında doğu yönüne ulaşıyordu. Yani gölge bugünkü tüm saatlerin akrep ve yelkovanında olduğu gibi soldan sağa doğru dönüyordu.

Daha sonraları, pendulumlu, pilli saatlerde de yön değişmedi, hatta sağa doğru dönüşler ‘saat yönüne dönüş’ diye adlandırılır oldu.

Avustralya gibi ekvatorun güneyindeki ülkelerde, güneş doğarken taşın gölgesi güneye düşer ve güneş yükseldikçe sola doğru dönüş yapar. İlk saat orada keşfedilseydi, bugün akrep ve yelkovan ters yönde dönüyor olabilirdi.


Genel Bilgi by